Na przestrzeni dziejów ludzkość zawsze posługiwała się symbolami. Elementy symboliki są obecne dosłownie i absolutnie we wszystkim. Najprostsze znaki graficzne – okrąg, krzyż, romb, linia falista, trójkąt – znane były już od czasów paleolitu i na długo przed pojawieniem się pisma stały się uniwersalnym językiem ludzkości. Takim symbolem, tylko współczesnym jest zwykły męski krawat
Co symbolizuje krawat?
Symbole są obecne w codziennym życiu człowieka i z reguły nie zastanawiamy się nad znaczeniem semantycznym niektórych przedmiotów. Na przykład historia tak popularnego modnego dodatku, jak krawat. Samo słowo krawat pochodzi od niemieckiego Halstuch – szalik. Po raz pierwszy apaszka przypominająca krawat pojawiła się wśród legionistów rzymskich, dla których miała znaczenie czysto praktyczne. Ubiór legionisty składał się z wełnianej koszuli (tuniki) z krótkimi rękawami lub bez nich, na którą noszono zbroję. Wiązano szalik na szyi, aby zapobiec ocieraniu się zbroi oskórę.
W epoce Rewolucji Francuskiej mężczyźni nosili szerokie chusty wykonane z białego materiału. Francuscy rewolucjoniści nosili czarne krawaty. Tutaj semantyczne, symboliczne znaczenie krawata jest już wyraźnie widoczne, i to nie tylko jako ozdoby odzieży. Następnie krawat ewoluował jako symbol męskości, statusu i znaczenia. W zależności od jego koloru.
- Czerwony nazywa się krawatem władzy. Podobnie jak Tiger Woods nosi czerwoną koszulę, aby wyrazić dominację, tak czerwony krawat jest potwierdzeniem siły, autorytetu i dominacji
- Żółty wyraża autorytet, inteligencję i pozytywne nastawienie, ale jest subtelną wersją czerwonego krawata energetycznego. To idealny krawat na pierwszą rozmowę kwalifikacyjną.
- Niebieski krawat, sugeruje zaufanie, stabilność i pewność siebie, jest idealny do spotkań z klientami lub wystąpień publicznych.
- Jaśniejsze odcienie zieleni będą oznaczać, że jesteś zrównoważony, świeży i energiczny.
Dlaczego mężczyźni noszą krawaty?
Nowoczesny krawat istnieje w obecnej formie od 1924 roku. Za jego kształt i krój można „podziękować” amerykańskiemu przedsiębiorcy Jessemu Langsdorfowi, który opatentował „idealny krawat”. Sekret jego kroju polega na tym, że pociął jedwab nie w jednym kawałku, jak to miało miejsce wcześniej, ale w trzech, a następnie zszył je razem. Dzięki temu krawat nie stracił kształtu po zawiązaniu.
Na przestrzeni wieków krawat ewoluował. Od początku w pułkach wojskowych krawaty były symbolem władzy i szacunku. Można je było spotkać na większości uniwersytetów, szkół, klubów sportowych i klubów dla panów. Krawaty były (i pozostają) wyraźnym symbolem przywileju i ekskluzywności. Są symbolem dobrze ubranego i pewnego siebie mężczyzny.
Czy warto nosić krawat?
Krawat to jeden z klasycznych męskich dodatków, mający podkreślać dobry gust, pozycję w społeczeństwie, a nawet podejście do wydarzenia. W swojej istocie krawat nie ma znaczenia funkcjonalnego, pełni jedynie funkcję dekoracyjną. Jednocześnie historycznie rzecz biorąc, mężczyźni nie mogą obejść się bez krawata, na większości oficjalnych wydarzeń. Pierwsza zasada dotycząca stylizacji z krawatem jest prosta: na każdym oficjalnym lub formalnym wydarzeniu męski garnitur musi uzupełniać krawat.
Komentarze (0)