Czy noszenie klapek jest zdrowe?

Udostępnij

Klapki czy japonki to różne nazwy jednego z rodzajów butów plażowych. Chronią skórę stopy przed gorącym piaskiem, pomagają uniknąć skaleczeń odłamkami szkła czy ostrymi krawędziami kamyków. Coraz częściej nosimy je także jako dodatek do codziennych, miejskich stylizacji. Niestety noszenie klapek nie jest najzdrowsze dla naszego ciała.

Czy chodzenie w klapkach jest zdrowe?

Istnieje kilka powodów popularności klapek:

• Komfort chodzenia.

• Łatwość pielęgnacji.

• Szeroka gama modeli.

• Niski koszt

Nie ma wątpliwości, że lekkie i przewiewne buty są przyjemne w codziennym noszeniu. Niestety takie buty bez podbicia można nosić, ale niezbyt długo. Całkowicie płaska podeszwa, która nie posiada zgrubień pod łukiem stopy i piętą, prowadzi do nadmiernego obciążenia łydek i kręgosłupa. Jest to bezpośrednia droga do ich deformacji. Podbicie jest „odpowiedzialne” za amortyzację stopy. A bez tego traci się czucie kontaktu z powierzchnią, co może prowadzić do zwichnięć, skręceń, a nawet złamań.

Kolejnym problemem są modzele. Klapki utrzymują się na nodze tylko dzięki cienkiemu paskowi przechodzącemu między palcami. W tym miejscu zwykle pojawia się problem. Możliwa jest też deformacja palców, a to już jest nieodwracalny proces. Przy produkcji klapek nie bierze się pod uwagę rozkładu masy, co powoduje powstawanie odcisków i drobnych pęknięć, a także ból w kolanach, podudziach i plecach. W dłuższej perspektywie możliwy jest rozwój zapalenia kaletki dużego palca, zapalenia ścięgna i innych nieprzyjemnych chorób.

Problem z butami z cienką i płaską podeszwą polega na tym, że nie chronią stopy podczas chodzenia. Ze względu na brak amortyzacji obciążenia udarowe przechodzą na łuki stopy i okolice pięty. Dlatego długotrwałe noszenie klapek często kończy się bólem i zmęczeniem nóg.

klapki

Jakie klapki najzdrowsze?

Możesz jednak zminimalizować negatywne konsekwencje noszenia klapek, pamiętając o kilku prostych zasadach.

• Klapki świetnie sprawdzą się podczas relaksu na plaży, przy basenie, w saunie, publicznym prysznicu czy stoisku z lodami. Należy jednak pamiętać, że te buty nie są przeznaczone do długiego noszenia w ciągu dnia. Nie należy w nich biegać, długo stać, grać w gry na świeżym powietrzu.

• Kup droższe modele. Najtańsze klapki są najgroźniejsze dla twojego organizmu.

• Klapki to buty krótkotrwałe, które trzeba zmieniać co kilka miesięcy. Jeśli buty zaczną się rozdzierać lub pękać, wyrzuć je. Chodzenie w takich butach jest po prostu niebezpieczne.

• Ponieważ otwarte buty zapewniają niewielką lub żadną ochronę, szanse na uderzenie, przecięcie lub inne zranienie stopy są bardzo wysokie. Uważaj uważnie, gdzie stąpasz.

• W klapkach twoje stopy są stale narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, brudzą się i nie są chronione przed grzybicą. Często myj stopy, używaj kremu nawilżającego i kremu z filtrem przeciwsłonecznym.

• Podeszwa powinna być wystarczająco elastyczna, ale nie miękka: jeśli łatwo zgina się na pół, to jest to zły znak. Klapki nie powinny zwisać ze stopy, a pięta i palce nie powinny wystawać poza podeszwę. Wkładka nie powinna być całkowicie płaska, ale mieć anatomiczny relief.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz