Jak dobrać krawat do garnituru i koszuli?

Udostępnij

Jedna z najbardziej popularnych ozdób męskiego stroju jest krawat. Ozdoba ta ma bardzo długą historię, a do jej wykonania wykorzystuje się dzisiaj  bardzo różne materiały. Krawat jest popularnym dodatkiem, a mimo to wielu panów ma problem z dobraniem jego koloru do garnituru i koszuli, tymczasem wystarczy trzymać się kilku prostych zasada, aby krawat był idealnym dopełnieniem zarówno formalnego, jak i casualowego stroju. Dobierając krawat musisz zwrócić uwagę nie tylko na jego kolor i wzór, ale także na materiał, z którego został uszyty.

Jaka jest historia krawata?

Zdaniem wielu badaczy zajmujących się historią męskiego stroju, pierwsze ozdoby mało jeszcze przypominające współczesne krawaty pojawiły się jeszcze przed naszą erą, w starożytnym Egipcie i Rzymie. Przez następne stulecia krawat ewoluował, bardziej współczesną formę przyjął w XVII wieku. Stał się popularną ozdobą męskiego stroju za sprawą króla Francji Ludwika XIV, który zachwycił się  kolorowymi chustami noszonymi przez chorwackich najemników. Nie tylko wprowadził je na francuski dwór, ale także nadał nazwę le cravate. Pod koniec XVII stulecia krawaty dotarły do Anglii, a następnie do Ameryki. Przez bardzo długi czas na tę ozdobę mogli sobie pozwolić tylko najbardziej zamożne osoby, z czasem stały się dostępne dla każdego, dzisiaj stanowią niezbędny element stroju każdego eleganckiego mężczyzny.

Na co zwracać uwagę, dobierając krawat do garnituru i koszuli?

Istotny jest między innymi materiał, z którego krawat został uszyty. Ta popularna ozdoba męskiego stroju może być uszyta z:-bawełny;-jedwabiu;-wełny;-kaszmiru;-lnu.Jedwabne krawaty są bardzo łatwe do zawiązania, na ogół mają szerokość od siedmiu do ośmiu centymetrów. Do najbardziej luksusowych zaliczają się te, które zostały wykonane z kaszmiru, z uwagi na to, że produkcja tego materiału jest mocno ograniczona, zaliczają się jednocześnie do najdłuższych krawatów. Krawaty wełniane pasują do strojów biznesowych oraz stylizacji casualowych i smart casualowych. Idealnym uzupełnieniem lnianych i bawełnianych nieformalnych garniturów jest lniany krawat. Krawaty różnią się nie tylko materiałem, ale także kolorem. Do tego masz do wyboru nie tylko modele jednolite, ale także we rozmaite wzory. Możesz wybierać spośród krawatów w geometryczne wzory, prążki, paski, groszki, drobny rzucik, wzór turecki (paisley). Przy wyborze krawata liczy się nie tylko jego kolor, wzór i materiał, ale także długość – idealnie dobrany pod kątem długości po zawiązaniu powinien zakrywać w minimalnym stopniu górną część klamry paska od spodni.

Krawat do białego garnituru

Jaki kolor krawata do garnituru?

Nie tylko krawaty, ale także garnitury, marynarki i koszule dostępne są w różnych wariantach kolorystycznych, krawat powinien pasować kolorystycznie do każdego z tych elementów męskiego stroju. Przy wyborze koloru krawata można kierować się różnymi kryteriami, zdecydowanie najłatwiej jest jego kolor dobrać do koloru marynarki. Idealnie dobrany krawat powinien być o jeden do trzech tonów jaśniejszy bądź ciemniejszy niż kolor marynarki. Krawaty o ciemniejszych kolorach lepiej prezentują się w połączeniu z marynarkami w jasnych kolorach. Kolor krawata może być też taki sam lub bardzo zbliżony do koloru marynarki – tego typu zestawienia mają bardzo formalny charakter i dlatego na ogół stosowane są wyłącznie w stylizacjach na specjalne okazje. Pamiętaj, że taki sam kolor garnituru i krawatu sprawdza się tylko w przypadku ciemnych barw. Kolor krawatu może nawiązywać nie tylko do koloru marynarki, ale też do koloru koszuli.

Jaki kolor krawata do granatowego garnituru?

Granatowe garnitury należą do jednych z najbardziej popularnych, są wybierane przez mężczyzn naprawdę często, gdyż są odpowiednie na różne, nie tylko formalne okazje. Są eleganckie i mogą być zestawiane z dodatkami w różnych kolorach, do granatowego garnituru możesz dobrać praktycznie każdy krawat, będzie do niego pasował nie tylko ten w niebieskim kolorze. Krawat z garniturem stworzy spójną kompozycję, jeśli będzie pasował także do koszuli i butów. Do granatowego garnituru i białej koszuli idealnie pasuje każdy, nawet wzorzysty krawat. Do garnituru w granatowym kolorze możesz dobrać także krawat w kolorze fioletu, burgunda lub w ciemnozielonym odcieniu, a jeśli wolisz monochromatyczną stylizację – postaw na granatowy krawat. Jeżeli zdecydujesz się założyć do granatowego garnituru brązowe buty, wybierz krawat w tym samym kolorze. Z granatowym garniturem świetnie będzie się też komponował szary krawat – możesz zdecydować się na każdy z szarych odcieni.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz