Czy poszetka musi być taka sama jak krawat?

Udostępnij

Krawat i poszetka to elementy dekoracyjne, które powinny znaleźć się w szafie każdego mężczyzny. Z czym i kiedy je nosić?

Do czego pasuje krawat?

Krawat to uniwersalny wybór, który pasuje do każdego garnituru. Jednak już dawno przestał być jedynie obowiązkowym dodatkiem do formalnego stroju. Służy podkreśleniu stylu, uzupełnieniu wizerunku, urozmaiceniu garderoby i wyróżnieniu się z tłumu. No i oczywiście musi harmonijnie łączyć się z innymi elementami garderoby, pasować do sytuacji i właściciela. Główne parametry, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze krawata, to kolor, kształt, zdobienie oraz materiał, z którego jest wykonany. Oto kilka zasad etykiety krawata:

  • W sytuacjach formalnych krawat powinien być co najmniej ton ciemniejszy od koszuli i ton jaśniejszy od garnituru.
  • Na co dzień do garnituru wybieraj krawat w ciemnych odcieniach, bez wzoru.
  • Krawat w kratkę lub w paski nosi się tylko do zwykłego garnituru i koszuli i odwrotnie.
  • Koniec krawata powinien zakrywać pasek.
  • Szerokość krawata powinna odpowiadać szerokości kołnierzyka koszuli.

Czy krawat i poszetka muszą być takie same?

Dobry gust wyraża się nie tylko w umiejętności doboru rzeczy pięknych i stylowych, ale także w umiejętności stworzenia odpowiedniego akcentu za pomocą dopasowanych akcesoriów. Takim detalem może być poszetka, zwana czasem pache.

Poszetka może naprawdę urozmaicić twoją garderobę. Początkowo, ponieważ noszenie poszetki było przywilejem szlachty, dodatek ten był wykonany z jedwabiu i bogato zdobiony koronką, a przez to był bardzo drogi. Dlatego, aby uchronić go przed uszkodzeniem, zaczęto doszywać do kamizelki specjalną kieszeń. A kiedy na początku XX wieku wprowadzono do użytku dwuczęściowe garnitury, kieszeń „przeniosła się” na marynarkę.

Najczęściej poszetki szyte są z tkanin jedwabnych, lnianych i bawełnianych lub mieszanych w różnych kombinacjach i proporcjach. W chłodniejszych miesiącach dobrym wyborem będzie wełna zmieszana z bawełną lub jedwabiem, zwłaszcza w połączeniu z tweedowym garniturem. Latem najlepiej nosić poszetki lniane i jedwabne - lepiej komponują się z jasnymi garniturami. Zdecydowanie nie należy wybierać materiałów syntetycznych, poszetki wykonane z takich tkanin wyglądają nieestetycznie i szybko się zużywają.

Garnitur męski

Czy można nosić poszetkę bez krawata?

Dziś poszetka to opcjonalny, ale bardzo stylowy dodatek, który uzupełnia męski garnitur. Sposób połączenia poszetki z garniturem i innymi detalami zależy od twojego stylu. Można zatem albo podążać za angielską tradycją, która zakłada, że poszetka stanowi uzupełnienie krawata, ale z nim nie współgra, albo – niczym konserwatyści – nosić poszetkę i krawat z tego samego materiału.

Jednakowo poszetkę w kieszonce na piersi należy łączyć z krawatem, ale nigdy nie powtarzać jej wzoru. Jeśli nie korzystasz z krawata, dopuszczalna jest różnorodność wzorów, kolorów i faktur, pożądane jest, aby poszetka pasowała do koszuli lub garnituru. Najprostszą opcją jest poszetka w kolorze jednego z koloru, wzoru na krawacie.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz