Jak często powinno się pastować buty?

Udostępnij

Zwieńczeniem każdej stylizacji są odpowiednio dobrane buty, aby Twoja stylizacja była naprawdę elegancka, musisz o nie dbać. W pielęgnacji butów niezwykle ważną czynnością jest ich pastowanie. Czynność ta jest niezwykle prosta, wymaga jednak cierpliwości, a także odpowiednich preparatów i akcesoriów. Pamiętaj też o tym, że nie wszystkie buty można pastować, ten zabieg można wykonywać tylko w przypadku butów skórzanych wykonanych ze skóry licowej.

Jaka szczotka do czyszczenia i pastowania butów?

Do pastowania butów skórzanych potrzebujesz nie jednej, ale dwóch szczotek. Nie mogą to być jednak pierwsze szczotki z brzegu – najlepiej sprawdzą się te, które mają miękkie albo przynajmniej średnio twarde włosie. Dobrej jakości szczotki do pastowania butów są wykonane z końskiego włosia. Do czyszczenia i pastowania butów przyda Ci się szczotka, której rączka ma długość szesnastu centymetrów. Taką szczotką nie tylko usuniesz zabrudzenia, ale także wypolerujesz buty. Przyda Ci się również mniejsza szczotka, którą wygodnie nałożysz pastę – jeżeli masz czarne i brązowe buty, do każdych z nich potrzebujesz oddzielnych szczotek. Możesz zainwestować w zakup jeszcze jednej, tym razem małej szczoteczki, którą wygodnie usuniesz zabrudzenia przy podeszwie.

Pasta do butów

Co ile powinno się pastować buty?

To, jak często musisz pastować buty zależy od tego, jak często dane buty nosisz. Buty, w których chodzisz każdego dnia powinien czyścić i pastować raz w tygodniu. Kiedy jednak panują trudne warunki atmosferyczne, gdy pada deszcz albo buty są narażone na kontakt z solą, którą posypywane są chodniki i ulice w zimie, powinieneś je czyścić i pastować częściej. Z butów, na których widnieją drobinki piasku musisz najpierw wyczyścić za pomocą szczotki, a te narażone na kontakt wodą powinny przed pastowaniem być suche. Buty powinny wysychać z dala od grzejników i innych źródeł ciepła. Dopiero, gdy suche możesz je wypastować, dobrym pomysłem jest ich zaimpregnowanie, co zabezpieczy je przed wilgocią i innymi niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Buty, które nosisz rzadziej, na przykład tylko kilka razy w miesiącu, możesz pastować raz na dwa tygodnie. Z kolei te noszone jedynie okazjonalnie możesz pastować raz na kilka miesięcy.

Jak pastować buty na połysk?

Jeżeli chcesz, aby Twoje buty lśniły jak lustro, musisz uzbroić się w cierpliwość – polerowanie butów na błysk jest czynnością nie tylko żmudną, ale także pracochłonną. Przed przystąpieniem do polerowania zgromadź niezbędne preparaty i akcesoria. Potrzebujesz bawełnianej ściereczki, pasty do butów (jaj kolor dobierz do koloru butów) oraz miski z zimną wodą – dodaj do niej kilka kropli octu. Z butów, którym chcesz nadać lustrzany połysk usuń lekko wilgotną ściereczką, a następnie czystą bawełnianą ściereczką nałóż niewielką ilość pasty na czubek butów. Odczekaj kilkanaście sekund, zamocz szmatkę w wodzie z octem i nałóż trzy, cztery krople na pastę. Poleruj buty przy pomocy bawełnianej ściereczki – od czasu do czasu po raz kolejny nałóż małą ilość paty i kilka kropli wody z octem.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz