Do jakich koszul nie pasuje krawat?

Udostępnij

Nie do każdej koszuli i stylizacji wymagany jest krawat. W jakich przypadkach jest on zbędnym dodatkiem?

Czy do koszuli ze stójką pasuje krawat?

Styl kołnierzyka decyduje o tym, kiedy należy nosić tę lub inną koszulę i określa rodzaj krawata, rodzaj węzła, a nawet brak tej części męskiej garderoby. Np. koszula ze stójką nie wymaga noszenia krawata, ten jest wręcz tu niewskazany. Kiedy jeszcze nie musimy zakładać krawata?

„Batten-down” to wywinięty kołnierz, który może mieć zakończenia zarówno w klasycznej wersji, jak i bardziej wydłużone - w „kent”. Rogi końców kołnierza są zapinane na guziki do materiału. Koszula z tym kołnierzykiem nie wymaga noszenia krawata i jest często noszona z rozpiętym górnym guzikiem (lub guzikami). Koszula nie jest przeznaczona na oficjalne wyjścia, ale idealnie nadaje się do negocjacji biznesowych w nieformalnym otoczeniu oraz w czasie wolnym od pracy. Idealna pod sweter, pulower, kardigan oraz w połączeniu z jeansami.

Kołnierzyk "Vario" różni się od innych tym, że nie posiada górnego guzika. Ma szerokie wywinięte krawędzie, których końce dość mocno rozchodzą się na boki i mogą być ostre lub ścięte. Model z kołnierzykiem zapiętym na guziki tworzy łukowatą linię, która wygląda bardzo stylowo.

Koszula z kołnierzykiem vario jest uważana za nieformalną formę ubioru, zwyczajowo nosi się ją w czasie wolnym. Świetnie komponuje się ze swetrem i pulowerem.

Kiedy nie zakładać krawata?

Czy powinieneś nosić garnitur bez krawata? Najogólniej odpowiedź na to pytanie brzmi: nie. Cały tradycyjny strój do garnituru — spodnie, marynarka, koszula i krawat — nie jest systemem niezależnych elementów, ale raczej połączonych części, które są zaprojektowane do noszenia razem. Marynarki nie należy nosić z innymi spodniami niż te, z którymi była dołączona. Koszula i krawat nie wyglądają dobrze bez marynarki. A garnitur nie wygląda na kompletny bez krawata. Sam garnitur jest w rzeczywistości zaprojektowany z myślą o krawacie.

Jednak formalna moda męska mimo swojego konserwatyzmu nie stoi w miejscu i dziś możliwe są stylizacje z marynarką i spodniami garniturowymi bez krawata. Jednak są to nadal mniej formalne rodzaje garnituru.

krawat

Jaki kołnierzyk bez krawata?

Stójka to pasek materiału, który przylega do szyi i nie ma wywiniętych brzegów. Końce kołnierzyka są jasne lub lekko zaokrąglone pod kątem prostym. Guziki koszuli są najczęściej ukryte pod plisą. Zwyczajowo nosi się koszulę ze stójką z marynarką, ale bez krawata. Może to być strój formalny, odświętny i swobodny. Pod takim kołnierzykiem idealnie sprawdzi się też muszka.

Kołnierz "Motyl" ma wydłużone i spiczaste końcówki, ustawione pod kątem 45°. Kołnierzyk ten przeznaczony jest na muszkę lub specjalny szal, który zawiązuje się na piersi w supeł i przebija specjalną ozdobną szpilką. Koszula ze stójką tego typu przeznaczona jest do fraka lub smokingu. Ten strój wygląda szykownie, przeznaczony na najbardziej oficjalne i uroczyste wydarzenia, nawet bez krawata. Nadal jednak tego typu połączenie będzie nieodpowiednie tam, gdzie ścisły dress code wymaga tradycyjnego smokingu czy krawata.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz