Komu pasuje kurtka parka?

Udostępnij

Kurtki należą do popularnych okryć wierzchnich, równie chętnie noszą je kobiety i mężczyźni. Zarówno wśród damskich, jak i męskich kurtek można znaleźć wiele różnorodnych modeli, do wyjątkowo uniwersalnych należy parka. To kurtka, którą możesz wybrać bez względu na swoją płeć, wiek i typ sylwetki – parka jest odpowiednim okryciem wierzchnim dla wszystkich. Klasyczna parka to kurtka przeznaczona na sezon jesienno-zimowy, ale dzisiaj kupisz ją również w wersji wiosennej.

Czym różni się parka od kurtki?

Parka to kurtka, która została zaprojektowana na wzór odzienia noszonego przez Nieńców – naród uralski zaliczany do Samojedów. Powstała ona w okresie drugiej wojny światowej dla amerykańskich żołnierzy walczących na frontach w rejonach świata, gdzie klimat był chłodny, a nawet zimny. Cechą charakterystyczną pierwszej parki był wydłużony tył, mimo upływu lat i wielu zmianom, które przeszła ta kurtka, ten element nie został zmieniony. Po wielu modyfikacjach powstał doskonale dzisiaj znany model z obszernym, obszytym futrem kapturem (pierwotnie był on wszyty na stałe, obecnie jest odpinany), sznurkiem albo troczkiem w talii i dużymi zewnętrznymi kieszeniami z patkami. Klasyczna parka ma kolor khaki, co podkreśla jej militarny rodowód. Dzisiaj jednak w rynkowej ofercie znajdziesz te kurtki również w innych wariantach kolorystycznych, możesz wybierać między czarnymi, granatowymi, brązowymi, w damskich kolekcjach są nawet bordowe i różowe. Wiele modeli tych kurtek, zarówno damskich, jak i męskich, często nawiązuje do najbardziej aktualnych trendów, możesz więc wybrać taką, która najlepiej Ci się spodoba.

Kurtka parka męska

Czy kurtka parka jest ciepła?

W okresie jesienno-zimowym parka nie bez powodu należy do najczęściej kupowanych kurtek zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn. Jeśli jesteś zmarzluchem, kurtka ta sprawdzi się znakomicie. W sprzedaży znajdziesz modele z wypełnieniem naturalnym albo syntetycznym – pierwszy rodzaj wypełnienia jest cięższy i bardziej wrażliwy na działanie wilgoci, do tego kurtka z takim wypełnieniem jest droga. Jeśli szukasz tańszej alternatywy, możesz wybrać model z wypełnieniem syntetycznym. Wśród damskich parek dostępne są też niezwykle efektowne modele na podpince ze sztucznego misia albo futerka, w takiej kurtce na pewno nie zmarzniesz. W kurtce tej ogromnym plusem jest obszerny kaptur, jest on na tyle duży, że z łatwością zmieści się pod nim nawet gruba czapka. Kaptur przyda Ci się w mroźne i wietrzne dni, jest na tyle duży, że świetnie będzie chronił przed wiatrem i chłodem zarówno głowę, jak i kark. Przyda się również podczas opadów śniegu albo deszczu. Parka sięga przynajmniej do połowy uda, zdecydowana większość modeli jest jednak dłuższa i sięga aż do kolan. Kurtki parki należą do modnych okryć wierzchnich, w swojej ofercie ma je wiele marek. Kupisz je zarówno w sieciówkach, jak i sklepach oferujących odzież sportową i turystyczną. W tych ostatnich znajdziesz parki uszyte z nowoczesnych technicznych tkanin, idealnych na trudne warunki pogodowe.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz