Jakie buty do garnituru 2024?

Udostępnij

Jaki kolor butów wybrać do niebieskiego lub szarego garnituru. W jakich przypadkach sprawdzą się penny loafersy, a kiedy tylko formalne oksfordy? Przygotowaliśmy dla ciebie krótki, uniwersalny poradnik.

Jakie buty do garnituru męskiego?

Jeśli chcesz wyglądać elegancko, będziesz potrzebować oksfordów (gładkich skórzanych butów z gładką podeszwą i małym obcasem) lub derbów (mają te same cechy, ale nieco inny design). Dobrym rozwiązaniem są także monki (buty z dwiema klamrami). Na mniej formalne okazje sprawdzą się półbuty (buty z perforowanymi detalami) i mokasyny (buty bez sznurówek i z obszernym szwem wokół palców) lub nawet sztyblety z wysoką cholewką, ale z cienką, gładką podeszwą. Do luźnych garniturów można włożyć miękkie buty (modele bez sznurówek i wykonane z cienkiej skóry). Wybierając buty zwróć uwagę na kolor garnituru:

• Czarny garnitur wymaga czarnego obuwia.

• Szary garnitur: dozwolone są czarne lub inne ciemne buty. Jeśli garnitur jest w kolorze jasnoszarym, odpowiednie będą również buty w kolorze jaśniejszego brązu.

• Garnitur granatowy: czarne, ciemnobrązowe, bordowe buty będą tu odpowiednie.

• Garnitur w kolorze brązowym lub beżowym: Wskazane są buty w kolorze brązowym, ceglastym, bordowym. Ważne, aby buty były ciemniejsze niż garnitur.

Buty do garnituru

Jakie buty do garnituru dwurzędowego?

W wielu biurach dopuszczalne jest obuwie z ozdobną perforacją. Jeśli jednak mówimy o biznesowym ubiorze i formalnym garniturze, to należy raczej unikać perforacji. W przypadku garnituru, który będzie noszony w sytuacjach formalnych, dopuszczalne są wyłącznie sznurowane buty.

Monki, dobrze komponują się z garniturami wykonanymi z lekkich tkanin i o smukłej sylwetce. Mokasyny z frędzlami, mokasyny typu penny, a także mokasyny z małymi sprzączkami mogą dobrze wyglądać w połączeniu z garniturami biznesowymi.

Czy buty do garnituru mogą być lżejsze od spodni? Nie ma jednej, ogólnie przyjętej zasady. Z konserwatywnego punktu widzenia, buty powinny być ciemniejsze niż spodnie lub mieć mniej więcej taki sam stopień nasycenia kolorów. Jednak inne rodzaje kombinacji również mogą być atrakcyjne i akceptowalne - na przykład połączenie jasnobrązowych butów (nawet czerwono-brązowych) z ciemnoniebieskim garniturem.

Kombinacje czarnych, ciemnoszarych i ciemnoniebieskich garniturów z czarnymi butami są uniwersalne. Najlepszym wyborem będą garnitury biznesowe w kolorze ciemnoszarym i ciemnoniebieskim. Ponadto w niektórych sytuacjach dopuszczalne są jaśniejsze garnitury w kolorze szarym i niebieskim.

Jakie garnitury biznesowe można nosić z ciemnobrązowymi i bordowymi butami? Prawie każde, z wyjątkiem czarnych. Warto jednak powiedzieć, że w niektórych kręgach i niektórych firmach buty brązowe i bordowe są uważane za niezgodne z dress codem.

Osobną kwestią są podeszwy. Te powinny być dość cienkie. Mogą być wykonane ze skóry lub gumy. Według niektórych projektantów buty przeznaczone do noszenia z krawatem nie powinny mieć gumowych podeszew. W praktyce jednak raczej nie będziesz mieć problemów z noszeniem garnituru do butów na cienkiej gumowej podeszwie. Oprócz całkowicie gumowych podeszw zdarzają się również modele łączone ze skóry i gumy.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz