Jak wybrać krawat?

Udostępnij

Odpowiedni dobór krawata do koszuli, pod względem długości i koloru, to klucz do sukcesu, jeśli chodzi o stylizację zgodną z zasadami dress code.

Jak dobrać krawat do garnituru i koszuli?

Przy wyborze krawatów należy skupić się na klasycznych kanonach. Na przykład wzorzyste krawaty tradycyjnie pasują do gładkich koszul, a gładkie krawaty do koszul w kratkę lub w paski.

Do klasycznego połączenia czarnego garnituru i białej koszuli będzie pasował lekki krawat w drobny wzór. Jeśli wybierzesz garnitur w ciemnych odcieniach i założysz jasną koszulę, krawat powinien być w tonacji z garniturem lub koszulą, ale w ciemniejszym kolorze. Jeśli twój wybór padł na ciemny garnitur i ciemną koszulę, wystarczy krawat w jaśniejszych odcieniach. Jasny garnitur i ciemna koszula to rzadka kombinacja, ale w tym przypadku powinieneś wybrać jasny krawat pasujący do garnituru, a nie do koszuli. Jeśli twoja garderoba jest w całości w jasnych kolorach, krawat również powinien być lekki i pasować do koszuli. Pamiętaj o podstawowych zasadach noszenia krawata:

• Im szersze ramiona marynarki, tym węższy powinien być krawat. Najlepszym rozwiązaniem będzie krawat o szerokości 8-8,5 cm. Wysocy mężczyźni mogą nosić krawaty o szerokości 9-12 cm.

• Szerokość krawata powinna odpowiadać szerokości klap i kołnierzyka.

• Zamocuj spinkę do krawata między trzecim i czwartym guzikiem koszuli.

• Aby krawat się nie marszczył, rozwiązuj węzeł za każdym razem, gdy go zdejmujesz.

• Krawat musi być mocno zawiązany.

Jaka powinna być długość krawata?

Klasyczny garnitur, nawet o nowoczesnym kroju, wymaga przestrzegania pewnych kanonów, a jednym z nich jest długość krawata. Standardowe krawaty w formie niewiązanej mają długość 125-145 cm, są też modele bardzo długie, do 180 cm, ale to rzadkość. Zgodnie z etykietą dobrze zawiązany krawat sięga do paska lub lekko ostrym końcem przechodzi przez sprzączkę.

Jednak lepiej od razu wybrać krawat w zależności od wzrostu: modele o minimalnej długości 125-130 cm są odpowiednie dla niskich mężczyzn, a maksymalne dla wysokich mężczyzn.

krawat

Czy kolor krawata ma znaczenie?

Krawat dobiera się według koloru i faktury koszuli, a nie np. skarpetek. Podstawowa zasada brzmi: krawat powinien być ciemniejszy niż koszula, a koszula jaśniejsza niż marynarka.

W biurze lepiej zrezygnować z jasnych krawatów i wesołych kolorów. Ciemny krawat z drobnym wzorem, który nie zwraca na siebie większej uwagi, jest tutaj odpowiedni. Nie należy eksperymentować, zakładając krawat w pstrokaty kwiatek lub zielone kropki pod garnitur w kratkę.

• Koloru krawata nie należy dopasowywać do koloru marynarki, przede wszystkim należy go łączyć z koszulą.

• Nie łącz zwykłego niebieskiego krawata, niebieskiej koszuli i niebieskiego garnituru w jeden zestaw. Wygląda to nienaturalnie i nudno.

• Zwróć uwagę na materiał, z którego wykonany jest krawat. Grubych jedwabnych krawatów żakardowych zwykle nie nosi się z lekkimi garniturami wykonanymi z lekkiej wełny lub lnu. Cienkich jedwabnych krawatów nie zakłada się do grubych zimowych marynarek z tweedu lub grubej wełny.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz