Buty do biegania są skonstruowane w innym sposób niż zwyczajne buty sportowe. Na co zwrócić uwagę wybierając obuwie do treningów?
Jakie są dobre buty do biegania?
Każda część buta do biegania ma określone przeznaczenie i jest zaprojektowana tak, aby pasowała do stopy w określony sposób. Wszystko powyżej podeszwy liczy się jako część cholewki buta do biegania. Tradycyjnie marki obuwnicze wykonywały cholewki z warstw zszytych i sklejonych ze sobą tkanin i siateczki. Dzisiejsi projektanci coraz częściej wykorzystują dzianie i druk 3D, aby stworzyć bezszwowe, jednoczęściowe kroje, które rozciągają się i podtrzymują stopę w odpowiednich miejscach.
Kołnierz kostki to owijka u góry otworu buta, która utrzymuje piętę na miejscu. W niektórych butach zastosowano grubą wyściółkę, podczas gdy inne opierają się bardziej na kształcie zapewniającym wsparcie kości kostki. Zwróć uwagę, czy pięta się ślizga i czy wygięcie na plecach nie podrażnia ścięgna Achillesa.
Zapiętek to półsztywna miseczka ułożona wewnątrz tylnej części stopy, która podtrzymuje piętę. Niektóre buty posiadają zewnętrzną osłonę pięty, która pełni podobną funkcję. Badania wykazały, że takie modele centrują piętę, zapewniając stabilne lądowanie i wsparcie.
Jakie buty do biegania po twardym?
Podeszwa buta to miejsce, w którym guma styka się z powierzchnią. Często jest wykonana z różnych mieszanek gumy lub pianki umieszczonej w strategicznych obszarach podeszwy, aby zwiększyć jej trwałość lub poprawić sprężystość czy elastyczność.
Jeśli biegasz po twardej nawierzchni, to ważnym elementem jest amortyzacja pięty. To materiał podeszwy środkowej zaprojektowany tak, aby zminimalizować wstrząsy spowodowane uderzeniem pięty. Oprócz zastosowania różnych materiałów amortyzujących niektóre buty mają bardziej miękką powierzchnię typu „crash pad” na zewnętrznej krawędzi stopy lub zaokrągloną zewnętrzną piętę, aby wygładzić lądowanie. Badania wykazały, że taka konstrukcja zapewnia większą amortyzację. Podczas biegu zwróć uwagę, czy but dotyka miejsca, w którym się tego spodziewasz, i czy płynnie dopasowuje się do kroku.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie butów do biegania?
Projektanci wykorzystują różnorodne technologie (takie jak słupki środkowe, pianki o podwójnej gęstości, kliny szpotawe, szyny prowadzące i szerszą geometrię buta), aby zapobiec nadmiernemu ruchowi stopy, głównie nadmiernej pronacji lub toczeniu się do wewnątrz. Twój but powinien zapewniać stabilność. Jeśli masz nadmierną pronację, możesz potrzebować buta, który ma więcej funkcji stabilizujących. Zwróć uwagę na to, jak czujesz się w biegu, gdzie stopa pracuje dynamicznie. Czy but zapewnia wsparcie i amortyzację.
Wybierając buty, każdorazowo zmierz swoje stopy. Może ci się wydawać, że znasz swój rozmiar, ale twoja stopa zmienia się z biegiem czasu, a dopasowanie jednego modelu nie oznacza, że będzie pasować na ciebie inny but, w tym samym rozmiarze. Idąc na zakupy, zabierz ze sobą używane buty, skarpetki i wkładki. Buty należy wymieniać co 800 km., w zależności od marki i modelu.
Komentarze (0)