Jak rozpoznać prawdziwy jeans?

Udostępnij

Prawdziwy jeans wyróżnia się trwałością, odpornością na zużycie i oczywiście komfortem noszenia.

Jak wybrać dobre jeansy?

Większość podróbek imituje klasyczny denim znanych marek, takich jak Lee, Montana, Wrangler i Levi's, lub nowoczesnych projektantów TomTailor czy Getwear. Pierwszą cechą odróżniającą oryginał jest oczywiście cena dżinsów. Nie ma oryginalnych i tanich modeli. Najlepszym sposobem na sprawdzenie dżinsów jest podwinięcie ich w szwach. Jeśli widzisz, że nogawki spodni są pomarszczone i zdeformowane, nie kupuj ich, na pewno są podróbką.

Następną rzeczą, jest wzornictwo dżinsów. Nawet najtańsza tkanina bawełniana może wyglądać jak wysokiej jakości dżins dzięki zastosowaniu dodatków. Jednak już po pierwszym praniu warstwa ta zostaje wypłukana i dżinsy tracą swój kształt. Dlatego zawsze należy sprawdzać fakturę dżinsu dotykiem. Wygląd podróbek dżinsów może bardzo przypominać wygląd oryginalnych Lee lub Wranglera, ale waga podróbki będzie mniejsza niż 850 gramów, co nie jest typowe dla wysokiej jakości dżinsu. Dlatego nawet specjalista nie będzie w stanie odróżnić chińskiej lub tureckiej podróbki od wysokiej jakości dżinsu, jeśli nie będzie miał możliwości dotknięcia spodni.

Ile kosztują oryginalne jeansy?

Kolejną cechą wyróżniającą wysokiej jakości dżinsy jest wzór w jodełkę. Dżins powinien być jednolity wewnątrz i na zewnątrz, bez brakujących lub nierównych szwów. Przyjrzyj się w świetle materiałowi, z którego wykonane są dżinsy. Następnie wywróć dżinsy na lewą stronę i sprawdź szwy. Na odwrotnej stronie nie powinno brakować oczek ani nie powinno być uszkodzonych szwów. Wszystkie krawędzie tkaniny muszą zostać poddane obróbce i starannie zszyte. Wewnętrzne szwy markowych jeansów są zawsze przeszyte żółtą jedwabną nicią, która nie zmienia koloru podczas noszenia i prania.

Dół dżinsów wykonany jest specjalnym podwójnym ściegiem, a szew w kroku wykonany jest wyjątkowo mocnym ściegiem do dziurki na guziki o długości 10-12 centymetrów. Zwróć także uwagę na zewnętrzne szwy boczne. Jeśli zauważysz czerwoną nitkę wzdłuż krawędzi dżinsu, to masz do czynienia z oryginałem.

Spodnie jeansowe męskie

Jaki skład powinny mieć dobre jeansy?

Z zewnątrz charakterystyczną cechą większości marek dżinsowych są przeszycia na tylnych kieszeniach. Każda marka dżinsów ma swoją charakterystyczną cechę. Dla Lee są to litery S, odwrócone poziomo i symbolizujące rogi żubra. W przypadku Wranglera i Montany są to pierwsze litery nazwy firmy – odpowiednio W i M. Kieszenie i detale dżinsów są zabezpieczone nitami. Asymetryczne kieszenie lub przeszycia są oznaką podróbki. Napisy na nitach muszą być zgodne z etykietą.

Prawdziwe dżinsy mają zazwyczaj grubą metkę na pasku (Levis i Lee) lub na kieszeni (Wrangler). Małe logo znajduje się także na kieszeni w wersji materiałowej. Podrabiane modele mają metkę z tkaniny lub sztucznej skóry. Metka na oryginalnych markowych dżinsach często ma wyraźną pomarszczoną fakturę, ale zawsze jest starannie zszyta ze wszystkich stron.

Nadruk na tekturowej metce prawdziwych dżinsów wykonany jest w jasnych, wyrazistych kolorach, farba nie ściera się nawet przy próbie przetarcia palcem. Standardowo dżinsy męskie posiadają 7 szlufek, a damskie 5. Wewnętrzna metka wysokiej jakości jeansów powinna zawierać wszystkie informacje o produkcie: nazwę producenta, miejsce produkcji, model, rozmiar, instrukcję pielęgnacji.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz