Jak sprawdzić, czy okulary mają filtr?

Udostępnij

Okulary przeciwsłoneczne można oczywiście uznać jedynie za stylowy dodatek, jednak ich główną funkcją jest ochrona oczu przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. W tym przypadku najważniejszymi parametrami są ochrona przed widmem UV światła słonecznego oraz polaryzacja (zasłanianie intensywnego światła i odblasków).

Czy okulary z sieciówek są bezpieczne?

Wielu użytkowników okularów przeciwsłonecznych obawia się kupowania modeli w popularnych sieciówkach. Według popularnych opinii, okulary z sieciówek nie spełniają standardów ochrony przed promieniowaniem. To niczym nieuzasadniony stereotyp. Wystarczy wiedzieć jak sprawdzić poziom ochrony, jaki zapewnia dany model okularów.

Musisz jedynie wybierać te sklepy, w których do dyspozycji klientów jest spektrometr. Pozwala on sprawdzić, jaka jest maksymalna długość fal ultrafioletowych, jaką blokują okulary. Jest to o tyle ważne, że niektórzy producenci okularów przeciwsłonecznych, zwłaszcza jeśli chodzi o niskiej jakości kopie i mało znane tanie marki, mogą celowo wyolbrzymiać ich zalety, aby uczynić je bardziej atrakcyjnymi.

W niektórych produktach (i nie tylko tanich) może nie być żadnej ochrony lub będzie ona minimalna. W innych najczęściej spotykana jest ochrona na poziomie 95%, co powinno odpowiadać oznaczeniu UV380 – opcja w pełni bezpieczna dla oczu, jednak trochę odbiegająca od ideału (filtracja fal UV o długości 400 nm).

Okulary przeciwsłoneczne

Jak czytać oznaczenia na okularach przeciwsłonecznych?

Z reguły producent wskazuje oznaczenie filtra UV na okularach. Przed zakupem należy zwrócić uwagę na następujące oznaczenia:

  • Wysoka ochrona przed promieniowaniem UV. Soczewki takich okularów posiadają maksymalny poziom ochrony UV400. Oznacza to, że w 100% blokują szkodliwe promieniowanie słoneczne. Nie musisz martwić się o kondycje oczu nawet przy długotrwałej ekspozycji na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
  • Standardowa ochrona przed promieniowaniem- takie okulary mogą blokować do 70% promieniowania ultrafioletowego. Ten wskaźnik ochrony jest wystarczający do chodzenia po mieście przy umiarkowanym nasłonecznieniu. Nie zaleca się używania tego typu akcesoriów na otwartej przestrzeni, np. na plaży.
  • Niska ochrona- nie zaleca się noszenia okularów o współczynniku ochrony UV poniżej 50% na otwartym słońcu. Będą raczej stylowym dekoracyjnym dodatkiem do stylizacji niż realną ochroną przed słońcem.

Oznaczeń należy szukać na wewnętrznej stronie okularów. Różni producenci zapisują pomiary nieco inaczej, co może sprawić, że ich odczytanie będzie trudne, ale pamiętaj, aby zawsze szukać serii 3 liczb. Wszelkie słowa lub liczby połączone wielkimi literami, np. „ESJ-213” lub „O17”, reprezentują styl lub kolor ramki. Nie mają związku z jakością i ochroną, jaką zapewniają okulary. Najczęściej pierwsza liczba mierzy szerokość 1 soczewki. W przypadku soczewek dwuogniskowych i progresywnych producenci często dzielą szerokość i wysokość soczewki na osobne wymiary. Druga liczba to rozmiar mostka. Rozmiar mostka mierzy część okularów, która przechodzi przez nos i łączy obie soczewki. Z kolei trzecia liczba pokazuje długość okularów. Ten pomiar będzie jedyną liczbą 3-cyfrową mieszczącą się w przedziale od 120 do 150 milimetrów (4,7 do 5,9 cala), a czasami może być oddzielony od pozostałych dwóch pomiarów myślnikiem, dodatkową spacją, numerem modelu lub numerem koloru.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz