Każdego dnia jesteśmy narażeni na promieniowanie ultrafioletowe. Naukowcy udowodnili, że nawet niewielkie dawki ultrafioletu mają zdolność kumulowania. Taki skumulowany efekt powoduje ryzyko pogorszenia stanu siatkówki. Wysokiej jakości okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV 380 lub UV 400, a także z odpowiednią kategorią pobocznych filtrów pomogą chronić oczy przed promieniowaniem ultrafioletowym.
Jakie filtr UV powinny mieć okulary?
Promieniowanie ultrafioletowe, które jest częścią światłą słonecznego, może mieć fale o różnej długości. W zależności od długości fali ultrafiolet dzieli się na kilka rodzajów:
• Typ A — długie fale UV 315-400 nm, najmniej niebezpieczne widmo promieniowania.
• Typ B — średnie fale UV 280-315 nm powodują uszkodzenia skóry.
• Typ C i V — krótkie fale UV 100-280 nm, najniebezpieczniejszy zakres.
Pomimo wysokiego stopnia zagrożenia, promienie typu C i V są całkowicie blokowane przez warstwę ozonową atmosfery ziemskiej. Tymczasem promienie UV-A i UV-B, które są niewidoczne dla człowieka, mogą powodować oparzenia siatkówki w przypadku nadmiernej ekspozycji.
Wskaźnik UV400 wskazuje, że okulary chronią przed falami ultrafioletowymi o długości do 400 nm. Odpowiednio UV380 to ochrona przed falami o długości do 380 nm. Wszystkie wysokiej jakości okulary przeciwsłoneczne mają domyślnie ochronę przed promieniowaniem UV. Nawet całkowicie przezroczyste soczewki w okularach mogą mieć ochronę przed promieniowaniem UV.
Ile UV w okularach?
Większość producentów podaje stopień ochrony przed promieniowaniem UV na soczewce (UV 380 lub UV 400). Jeśli nie ma takiego oznaczenia, możesz sprawdzić okulary pod kątem ochrony przed promieniowaniem UV za pomocą spektrografu.
Kolejnym czynnikiem są kategorie filtrów i poziomy przepuszczalności światła. Kategoria filtra obiektywu określa stopień ochrony oczu przed widzialnym światłem słonecznym. Istnieje pięć kategorii filtrów przeciwsłonecznych o różnych poziomach przepuszczalności światła:
• Kategoria „0” to filtr bezbarwny lub bardzo słabo zabarwiony (przepuszczalność światła 80-100%). Zapewnia minimalny stopień ochrony, komfort w pochmurne dni.
• Kategoria „1” to filtr średnio-słaby (przepuszczalność światła 80-43%). Okulary z takimi soczewkami nadają się na pochmurne dni.
• Kategoria „2” to filtr uniwersalny (przepuszczalność światła 43-18%). Takie okulary są najpowszechniejsze i dobrze radzą sobie z ostrym słońcem.
• Kategoria „3” to ciemny filtr (przepuszczalność światła 18-8%). Nadaje się do bardzo jasnego słońca i na plaże.
• Kategoria „4” to filtr ekstremalnie ciemny (przepuszczalność światła 8-3%). Stosowany jest w specjalistycznych okularach dla wspinaczy i turystów. Zabronione podczas prowadzenia samochodu.
Czy tanie okulary mają filtr UV?
Niskiej jakości okulary z ciemnymi soczewkami bez ochrony przed promieniowaniem UV blokują tylko światło słoneczne. W takich okularach źrenice się nie zwężają, a promienie ultrafioletowe padają bezpośrednio na siatkówkę. Taka ekspozycja na promieniowanie UV jest szkodliwa dla wzroku.
Komentarze (0)