Czym umyć sneakersy?

Udostępnij

Sneakersy już dawno zadomowiły się w codziennej modzie męskiej i damskiej. Nie są już tylko obuwiem sportowym, ale elementem causalowych czy mniej formalnych stylizacji. Aby jednak były atutem twojego looku, muszą wyglądać elegancko i czysto. Dlatego podpowiemy ci, jak skutecznie i bezpiecznie czyścić sneakersy.

Jak czyścić buty sneakersy?

Zanim zaczniesz czyścić sneakersy, trzeba je odpowiednio przygotować:

  • Za pomocą suchej szczotki usuń brud i kurz z powierzchni butów.
  • Jeśli z jakiegoś powodu na butach jest błoto, to poczekaj, aż wyschnie. A potem postaraj się w miarę możliwości pozbyć brudnych plam za pomocą zwykłej szczotki.
  • Wyjmij sznurowadła i wkładki: najlepiej prać je osobno, używając mydła do prania, odplamiacza lub wybielacza.

Możesz spróbować wyczyścić sneakersy za pomocą domowych sposobów. Wyciśnij z tubki niewielką ilość pasty do zębów (najlepiej pastę wybielającą), nałóż ją na zabrudzone miejsce i dokładnie wmasuj suchą szczoteczką do zębów, okrężnymi ruchami. Należy zmyć pastę serwetką lub gąbką nasączoną ciepłą wodą. Przydatny może też być ocet, soda oczyszczona, proszek do prania, 3% nadtlenku wodoru. Zmieszaj całość w następujących proporcjach: 2 łyżki octu, 1 łyżeczka sody, 2 łyżki proszku do prania, 1 łyżka nadtlenku. Powstałą pastę wmasuj w powierzchnię butów i pozostaw na 10–15 minut, następnie spłucz wodą. Jeśli po powyższych zabiegach buty nadal nie są czyste, wymieszaj 2 łyżki świeżo wyciśniętego soku z cytryny z taką samą ilością wody, zwilż serwetkę i przesuń ją po powierzchni. Do białych, skórzanych butów odpowiednia jest pasta na bazie skrobi ziemniaczanej rozcieńczonej mlekiem w stosunku 1:1. Powierzchnie gęsto smarujemy pastą, a następnie wycieramy serwetką zamoczoną w ciepłej wodzie. Ewentualnie włóż buty do wody z wybielaczem lub odplamiaczem na kilka godzin, a następnie przetrzyj powierzchnię szczoteczką i pastą do zębów lub sodą.

Sneakersy

Jak prać buty sneakersy?

Sneakersy można też prać w pralce, ale tylko wtedy, gdy jesteś pewien ich jakości. Przed włożeniem butów do pralki należy je namoczyć na kilka godzin wcześniej w ciepłej wodzie z dodatkiem wybielacza lub odplamiacza. Następnie umieść buty w białej poszewce na poduszkę lub owiń ręcznikami. Nie używaj zwykłego proszku. Lepiej jest zastosować odplamiacz lub mydło wybielające w płynie. Dobrze, jeśli pralka jest wyposażona w specjalny tryb „obuwie sportowe”. Jeśli go nie ma, ustaw ją na „pranie ręczne” i tryb intensywnego płukania, aby na powierzchni butów nie pozostały żółte plamy. Koniecznie wyłącz tryb wirowania i suszenia w pralce. Kiedy już wyczyścisz buty, warto zastosować się do następujących wskazówek.

  • Wytrzyj sneakersy suchą szmatką. Powierzchnię można pokryć bezbarwną pastą do butów.
  • Nie kładź butów na kaloryferze i nie wystawiaj ich na działanie słońca. Lepiej jest, jeśli suszą się w dobrze wentylowanym pomieszczeniu lub na świeżym powietrzu.
  • Umieść białe ręczniki papierowe wewnątrz butów, aby wchłonęły wilgoć i utrzymały pierwotny kształt sneakersów.
  • Umieść w środku butów naturalne aromaty, takie jak skórka pomarańczy lub mandarynki. Pozostaw je na kilka godzin.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz