Wielu mężczyzn, zamiast kupować gotowy garnitur decyduje się na model szyty na miarę. Od czego zależy cena takiego garnituru i na jaki wydatek musimy się przygotować?
Ile kosztuje garnitur męski na miarę?
Gotowe garnitury dzielą się na kolekcje. Jest linia podstawowa, limitowana lub premium. Podstawowe modele to te, które są powtarzane z kolekcji do kolekcji. Nawet jeśli taki model nie jest aktualnie dostępny, sklep może wykonać dodatkowe zamówienie. Jeśli garnitur pochodzi z limitowanej kolekcji, jego koszt jest wyższy, proporcjonalnie do wyjątkowości modelu. Duże znaczenie ma to, czy producent kupi wełnę naturalną, mieszaną (z dodatkiem włókien sztucznych lub syntetycznych) czy 100% poliester. Poliestrowy garnitur jest oczywiście kusząco tani, ale mało efektowny i wygodny. Pomiędzy modelami dostępnymi w sklepach a szytymi na miarę istnieje różnica w cenie. Te pierwsze kosztują od 450 złotych w wzwyż. Modele szyte na miarę najczęściej od 1000 złotych. Najtańsze modele to wydatek 500 złotych.
Ile czeka się na garnitur?
Czas szycia to najczęściej od 8 do 12 tygodni. Wszystko zależy od ceny, materiału, klasy krawca.
Jednym z podstawowych elementów wpływających na cenę jest z pewnością tkanina. Na przykład bawełna i wełna mają zwykle niższe ceny niż kaszmir i alpaka. Cena zależy też od wartości i grubości włókien (od 100 do 220, przy czym ta ostatnia jest najbardziej ekskluzywna), rodzaju wykończenia (ostateczna tekstura produkcji tkaniny, która określa właściwości, takie jak wodoodporność itp.) oraz wartość marki tekstylnej (jeśli jest to renomowana marka, która wykorzystuje wyłącznie najlepszą jakość itp.).
Doskonałe tkaniny, w całości wyprodukowane we Włoszech, produkowane ekologicznie, będą miały np. większą wartość, trwałość i cenę niż modele szyte w Polsce.Niektóre ubrania na zamówienie są na ogół wykonane z wysokiej jakości tkanin, ale przy niskim koszcie robocizny. Dany krawiec może pochwalić się użyciem dobrego surowca, jednak obróbka (często źle płatna i pospieszna) sprawi, że nie będziesz zadowolony z ostatecznego efektu. Najczęściej koszt wykonania garnituru, zależy od umiejętności krawca. Im są wyższe, tym drożej przyjdzie ci zapłacić za jego pracę.
Sposób wykonania garnituru szytego na miarę różni się w zależności od marki i kraju. Na przykład włoska tradycja krawiecka rozwija się w małych pracowniach krawieckich i warsztatach rzemieślniczych rozsianych po Włoszech, z których każdy ma swój własny, specyficzny know-how przekazywany przez pokolenia i ewoluujący z czasem. W Polsce zazwyczaj zakłady krawieckie dzielą się na te tradycyjne, często rodzinne i wyspecjalizowane firmy szyjące ubrania na zamówienie. Garnitury wykonane w tych pierwszych są najczęściej droższe.
Oprócz kosztów wykwalifikowanej siły roboczej istnieją koszty surowców (guziki, nici, podszewki, pętelki, specyficzne dostosowania itp.) oraz wszystkie inne możliwe koszty produkcji. Jeśli koszty produkcji i pracy są namacalne, określenie wpływu wartości marki na koszt produktu jest dość złożony. Nie jest tajemnicą, że kupując garnitur szyty na miarę, płacisz również za nazwę marki, która stworzyła twój ubiór. Dlatego zastanów się, czy chcesz przepłacać za model, który jest tak samo dobry, jak inny, a jego koszt jest zawyżony przez markę i sławę krawca.
Komentarze (0)