Jak nosić sygnet?

Udostępnij

Sygnet to stylowa, ale jednocześnie niejednoznaczna biżuteria. Może sprawić, że twoja stylizacja będzie elegantsza, ale też źle dobrany nadać ci nieciekawego wyglądu. Wiele zależy od tego, jaki rodzaj sygnetu wybierzesz, z czym i gdzie będziesz go nosić.

Co oznacza sygnet u mężczyzny

Sygnet to rodzaj pierścionka, z wyraźnie zaznaczonym centralnym elementem. Jednak jeśli klasyczny pierścień ma duży kamień w oprawie, to centralnym elementem sygnetu jest platforma, na której przedstawione są różne symbole. Nowoczesne sygnety są czasami z pustymi tarczami. Zakłada się, że sam właściciel umieści na nim pożądany symbol.

Etymologia słowa „sygnet” jest czytelna – nawiązuje do słowa „pieczęć”. Dawno temu sygnety służyły do poświadczania dokumentów i pieczętowania listów. Pierścienie z pieczęciami były znane w starożytnych Chinach, Grecji, Cesarstwie Rzymskim, a w okresie rozkwitu Bizancjum stały się powszechne. Sygnet mógł zawierać herb szlachecki, monogram właściciela, znak handlowy, odznakę cechu zawodowego, symbol jakiejś społeczności (często tajnej), do której należał właściciel.

Taka biżuteria była przekazywana z pokolenia na pokolenie. Wcześniej mężczyzna z sygnetem był z reguły przedstawicielem rodu arystokratycznego, zamożnym kupcem lub członkiem wpływowego cechu. Dziś noszenie sygnetu nie jest obwarowane żadnymi warunkami. Może go nosić każdy.

sygnet

Gdzie się nosi sygnet

Zwykle mężczyźni noszą złoty sygnet na palcu serdecznym, lub małym palcu. Na przykład francuscy arystokraci historycznie noszą sygnet na lewej ręce, na palcu serdecznym. Pozostali mężczyźni o tym nazwisku mogli nosić sygnet na prawej ręce, palcu serdecznym lub małym. Teraz wiele się zmieniło, moda stała się demokratyczna, a sygnet stracił znaczenie jako znak klanu. Coraz częściej można spotkać biżuterię z symbolami, które właściciel wybiera zgodnie z wewnętrznymi przekonaniami.

Współczesny sygnet męski noszony jest na prawie każdym palcu, a czasem nawet dzieli na nim miejsce z innym pierścionkiem. Sygnet można nosić z tarczą do wewnątrz lub na zewnątrz. Za prawidłowe uważa się jednak noszenie sygnetu w taki sposób, aby umieszczony na nim wizerunek był widziany przez rozmówcę.

Nie ma sztywnych zasad dotyczących noszenia sygnetu na męskiej dłoni, ale istnieją pewne zalecenia. Na przykład na małe palce warto wybrać mniej obszerne pierścienie. Jest to szczególnie ważne w przypadku właścicieli małych dłoni i długich muzycznych palców. Kciuk nie jest właściwym miejscem na męski pierścionek, a tym bardziej sygnet. I to pomimo faktu, że w wielu starożytnych kulturach kciuk był uważany za naturalny symbol falliczny.

Po pierwsze nie jest to zbyt wygodne, a po drugie może zostać źle zrozumiane przez innych. Sygnet na palcu wskazującym męskiej dłoni symbolizować ma osobę potężną i bezkompromisową, zdolną do osiągania celów wszelkimi środkami. To symbol władzy absolutnej. Z kolei palec Saturna jest środkiem dłoni, dlatego uważa się, że biżuterię noszą na nim osoby zrównoważone, ale pozbawione nadmiernej pewności siebie i skłonności do narcyzmu. Jeśli palec serdeczny zajmuje obrączka wykonana z tego samego metalu, sygnet w tym towarzystwie będzie wyglądać bardzo korzystnie.

Ile kosztuje sygnet

Trudno powiedzieć nawet ogólnie, ile kosztuje sygnet. Wszystko zależy od użytego materiału i tego, czy sygnet ma być spersonalizowany – ma mieć wygrawerowany napis, herb, czy też nie. Jednak koszt standardowego sygnetu nie będzie niższy niż 300- 400 złotych.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz