Czym się różnią sneakersy od adidasów?

Udostępnij

Sneakersy noszą dziś wszyscy: od nastolatków, artystów po starsze osoby. Buty te zajęły wyjątkowe miejsce w historii mody, stając się swoistym „pomostem” pomiędzy stylami. Dziś do sneakersów możesz założyć sportowe legginsy, garnitur czy sukienkę.

Dlaczego buty nazywają się sneakersy?

Większość z nas nosi je na co dzień. Prawdopodobnie sam masz wiele par w szafie w różnych stylach i kolorach! Ale czy zastanawiałeś się kiedyś, skąd wzięła się nazwa sneakersy?

Termin ten powstał w latach osiemdziesiątych XIX wieku. „The Boston Journal” zastosował go w stosunku do używanych wówczas przez młodzież butów, zwracając uwagę na to, jak cicho poruszali się ich właściciele. Dla porównania, buty z twardej skóry były w codziennym użyciu dość słyszalne. Sam termin „sneakers” został wymyślony w 1917 roku przez Henry'ego Nelsona McKinneya, dyrektora firmy reklamowej NW Ayer & Sons. Jego pomysł na nazwę zrodził się z faktu, że buty tego typu, były idealnym rozwiązaniem dla osób, które chciałyby się podkradać.

Jak wyglądają buty sneakers?

Szacuje się, że przeciętny Europejczyk posiada do sześciu par sneakersów, co stanowi całkiem dużą kolekcję jak na jedną osobę. Otóż sneakersy to obuwie genialne i modne, a co najważniejsze – w najlepszy możliwy sposób łączące styl i wygodę.

Nowoczesne sneakersy wykonane są z materiałów takich jak skóra, tekstylia, tworzywa sztuczne, pianka, plastik czy guma. Kluczowym elementem sneakersów jest gumowa podeszwa, która jest źródłem ich nazwy. Dziś sneakersy są dostępne w dowolnych kolorach i wzorach oraz w różnych kształtach.

Adidasy męskie

Czym się różnią buty sneakersy od trampek?

Chociaż trampki i sneakersy są butami sportowymi, nie służą temu samemu celowi. Trampki są obuwiem bardziej technicznym, czyli służącym do aktywności fizycznej. Obecnie można znaleźć różne typy butów przeznaczonych do konkretnych aktywności, takich jak bieganie, jogging, podnoszenie ciężarów, jazda na deskorolce czy trening aerobowy. Dlatego też buty sportowe są produkowane z innych i cięższych materiałów w porównaniu do sneakersów. Zasadniczo:

Sneakersy:

  • Buty przeznaczone do noszenia na co dzień.
  • Wykonane z bardziej miękkich materiałów.
  • Nie pochłaniają wstrząsów.
  • Nie zawsze są wodoodporne

Trampki:

  • Przeznaczone do zajęć sportowych.
  • Wykonane z cięższych materiałów.
  • Amortyzują wstrząsy.
  • Zwykle są wodoodporne.

Pierwsze tenisówki i zostały wynalezione przez Waita Webstera w XIX wieku. Naturalnie wyglądały inaczej niż dzisiejsze trampki. Nie miały logo marki, żywych kolorów ani nie były zbyt oryginalne i miały cienkie gumowe podeszwy. Były to proste, jednokolorowe buty przeznaczone do aktywności fizycznej. W 1892 roku amerykańska firma produkująca gumę stworzyła wygodniejsze tenisówki o lepszej konstrukcji. Wkrótce zaczęto je produkować masowo i umożliwiono ich zakup także osobom z klas niższych.

W XX wieku drogi trampek i sneakersów zaczęły się rozjeżdżać. Duże marki, takie jak Adidas, Converse i Puma, zaczęły produkować sneakersy. W Buty te miały w sobie coś buntowniczego i były symbolem wyłamania się z rygorystycznych zasad ubioru obowiązujących w społeczeństwie.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz