Okulary przeciwsłoneczne chronią oczy przed negatywnymi skutkami promieniowania ultrafioletowego i oślepiającego słońca.
Po czym poznać dobre okulary przeciwsłoneczne?
Szkodliwe dla człowieka promieniowanie UV dzieli się na dwa rodzaje - UVA i UVB. Pierwszy typ może uszkodzić siatkówkę oka, a w skrajnych przypadkach wywołać proces utraty wzroku. Takie promienie przyspieszają proces starzenia się skóry i często są przyczyną raka skóry. Długość fali promieniowania UVA sięga 400 nanometrów.
Promienie drugiego rodzaju – UVB – nie są tak groźne dla oczu, jednak przy intensywnym naświetlaniu mogą również wpływać na pogorszenie wzroku, powodując zmętnienie, ból i czasową ślepotę. Długość fali tych promieni sięga 315 nanometrów. Aby chronić oczy i skórę powiek przed negatywnym działaniem promieniowania ultrafioletowego, konieczne jest stosowanie okularów przeciwsłonecznych.
Zwróć uwagę na oznakowanie okularów. Tylko soczewki ze znakiem UV-400 zapewnią 100% ochronę przed promieniowaniem UV - całkowicie blokują przenikanie promieniowania UV. Im niższy numer na etykiecie, tym słabsza ochrona. Możliwe jest również wskazanie ochrony przed określonymi rodzajami promieni, tj. UVA i UVB. Jest jeszcze inne oznaczenie: od 0 do 4, gdzie 0 to tylko 5% ochrony przed promieniami UV, a 4 to 95% ochrony. To oznaczenie może również wskazywać stopień przyciemnienia soczewki.
Czym się kierować przy wyborze okularów przeciwsłonecznych?
Aby zmaksymalizować bezpieczeństwo wzroku, warto zadbać o zakup okularów z różnymi rodzajami soczewek. Na przykład w pochmurną pogodę warto chronić oczy przezroczystymi soczewkami lub okularami ze spadkiem.
Aby chronić oczy w umiarkowanie słoneczne lato, odpowiednie są standardowe okulary o średnim zabarwieniu soczewek i barierze UV. Jednak na wakacje nad morze lub w góry lepiej zaopatrzyć się w specjalne okulary- z bardzo ciemnymi lub lustrzanymi soczewkami. Te okulary zapewniają najlepszą ochronę przed ostrym słońcem.
Osoby wymagające korekcji wzroku powinny zwrócić uwagę na okulary z soczewkami fotochromowymi, które ciemnieją na słońcu i pozostają przezroczyste w pomieszczeniach. Spolaryzowane okulary przeciwsłoneczne zapewniają dodatkową ochronę, blokując odblaski, aby zminimalizować zmęczenie oczu.
Czy okulary przeciwsłoneczne muszą być drogie?
Najważniejszą częścią okularów są soczewki, od ich jakości zależy filtrowanie ultrafioletu. Soczewki w nowoczesnych okularach są szklane lub plastikowe. Szkło zapewnia lepszą ochronę oczu i jest mniej podatne na ścieranie. Plastik jest lżejszy od szkła, ale łatwiej go uszkodzić. Nowoczesne powłoki mogą nadawać tworzywom sztucznym wysokie właściwości pochłaniania światła. Niestety dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne nie mogą być zbyt tanie. Soczewki muszą mieć odpowiednią kategorię ochrony:
• Kategoria 0-1 to ozdoba i modny dodatek. Ich zdolność absorpcyjna jest niska, nie chronią oczu przed promieniami słonecznymi.
• Kategoria 2-3 to dobre letnie okulary przeciwsłoneczne, które zapewniają niezbędną ochronę w warunkach średniego zasięgu. Z powodzeniem radzą sobie z niezbyt intensywnym słońcem w mieście.
• Kategoria 4 (wysoka ochrona przed promieniowaniem UV) - podwyższony stopień ochrony. Takie okulary są przeznaczone do relaksu na plaży.
Komentarze (0)