Jaka bluza na trening?

Udostępnij

Bluza stała się elementem garderoby używanym wszędzie. Jak wybrać tą pasującą do naszych stylizacji? Popularną miłość do bluz można łatwo wytłumaczyć wygodnym krojem, miękkością materiału i dużą różnorodnością. Można je dopasować do różnych stylizacji, od punk rocka po glamour. Takie modele dodają do swoich kolekcji wiodące domy mody, marki zorientowane na rynek masowy oraz początkujący projektanci stawiający pierwsze kroki.

Popularną miłość do bluz można łatwo wytłumaczyć wygodnym krojem, miękkością materiału i dużą różnorodnością. Można je dopasować do różnych stylizacji, od punk rocka po glamour. Takie modele dodają do swoich kolekcji wiodące domy mody, marki zorientowane na rynek masowy oraz początkujący projektanci stawiający pierwsze kroki.

Pierwszą bluzę wykonał słynny amerykański przemysłowiec Benjamin Russell, który zajmował się produkcją bielizny na początku XX wieku. Wysłuchał próśb sportowców, którzy szukali alternatywy dla niewygodnych na treningu swetrów i stworzył podobny model z dzianiny bawełnianej, który nazwano „bluzą”. Nowy rodzaj odzieży wyróżniał się miękkością, plastycznością, przewiewnością i wygodą, dzięki czemu szybko rozpowszechnił się w środowisku sportowym. Jako pierwsi docenili jego zasługi piłkarze z Filadelfii, później zawodnicy innych klubów piłkarskich, a następnie przedstawiciele innych sportów. W połowie stulecia bluza migrowała do mody codziennej, czemu sprzyjali pasjonujący się sportem studenci. Dziś ubrania te uznawane są za klasykę stylu preppy, jeden z jego kultowych elementów, obok bomberek w stylu amerykańskim, krótkich plisowanych spódniczek i dzianinowych kamizelek.

Bluza na trening

Z jakiego materiału najlepsza bluza na trening?

Bluza otwiera ogromne pole do kreatywności, a projektanci eksperymentują z długością i pełnią kroju, wzorami i nadrukami, długością i krojem rękawów. Klasyczny model wyposażony jest w elastyczne mankiety, gumkę u dołu, okrągły dekolt (często ze szwem w kształcie litery V). Nie posiada zapięcia, kieszeni i kaptura. Od długiego rękawa różni się grubością materiału – ten jest dużo gęstszy.

W tym sezonie modne są nietypowe detale kroju: bufiaste rękawy, wstawki z organzy i siateczki, ozdobne przeszycia, zewnętrzne szwy, niskie rozcięcia po bokach, a także materiały z satynowym połyskiem, wydruki 3D, długość maxi lub crop oraz bluzy nadwymiarowe czy styl retro (Ameryka lata 60.). ważne są też markowe wzory lub koronki z napisami.

Skrócona bluza z obszernymi rękawami współgra z sąsiadującymi joggerami. Śnieżnobiały kolor bluzy uzupełniają sneakersy oraz paski na spodniach. Koszulka ma wystarczającą gęstość, kołnierzyk prawie przylega do szyi, dzięki czemu stylizacja wygląda na powściągliwą, nawet pomimo wąskiego otwartego paska brzucha.

Kolejne udane połączenie krótkiej bluzy i sportowych spodni. W przeciwieństwie do pierwszego obrazu, rzeczy nie kontrastują pod względem objętości, ale mają mniej więcej taką samą pełnię. Otwarta gumka podkreśla talię, dzięki czemu całość prezentuje się harmonijnie.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz