Jaka kurtka pasuje do garnituru?

Udostępnij

Nie każdy wie jaka kurtka będzie pasować w połączeniu z garniturem. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, co założyć na klasyczny męski garnitur.

Czy na garnitur zakłada się kurtkę?

Garnitur to jedna z najbardziej podstawowych części garderoby. Jednak o ile latem, gdy jest ciepło, to można wyjść w garniturze bez zakładania dodatkowej warstwy odzieży, to zimą wszystko jest znacznie bardziej skomplikowane – bo nie każdy płaszcz dobrze pasuje do kurtki.

Najważniejsze jest prawidłowe dobranie rozmiarów, aby warstwy swobodnie przylegały do siebie. Idealnym połączeniem jest garnitur z płaszczem przeciwdeszczowym. Ta opcja jest najprostsza, ponieważ garnitury męskie z płaszczem przeciwdeszczowym stanowią naturalne połączenie. Tutaj ważne jest przestrzeganie jednej zasady: linia ramion płaszcza może pokrywać się z linią ramion marynarki lub być nieco szersza, ale w żadnym wypadku węższa.

Alternatywa jest garnitur męski z parką. Połączenie nieklasyczne, ale łatwe w wykonaniu, bo parka z reguły nie jest puchata i co najmniej o pół rozmiaru większa od rozmiaru marynarki. Zatem łatwiej ją dopasować w ramionach niż np. kurtkę puchową.

Kurtka do garnituru

Jaka kurtka będzie elegancka?

Oczywiście sprawdzi się tu męski płaszcz w biznesowym stylu. Z reguły jest jednorzędowy i wykonany z dobrej wełnianej tkaniny. Wyraźne linie, gładka sylwetka pozbawiona detali czynią płaszcz uniwersalnym elementem, który można założyć zarówno na imprezę towarzyską, jak i do pracy. Optymalna długość: do kolan lub nieco wyższa (w zależności od wzrostu mężczyzny). To wystarczy, aby płaszcz zapewniał ciepło, zachowywał proporcje sylwetki i nie był zbyt obszerny.

Czerń, szarość, camel lub brąz pasują do większości klasycznych garniturów męskich. Wybierając materiał, zwróć uwagę na dominującą kolorystykę ubioru. Płaszcz powinien być na tyle luźny, aby można go było łatwo założyć na kurtkę.

Co jednak pasować będzie do garnituru w wersji casual? Peacoat to dwurzędowa długa kurtka lub krótki płaszcz odpowiedni do biznesowego stylu casual. Często ma wysoki, szeroki kołnierz, który można podwinąć i zapiąć na guziki. Dawno temu, płaszcz tego typu, był częścią ubioru oficerów marynarki i był szyty z grubej wełny i ciepłego materiału oraz tradycyjnie był niebieski. A w wersji cywilnej tego typu modele najczęściej są wykonane z ciemnoniebieskiej wełny, ale jest ona bardziej miękka i przyjemniejsza w dotyku. Czasami przyszyte są do nich metalowe guziki i ramiączka. Ze względu na swoją długość płaszcz wygląda mniej formalnie niż klasyczny model biznesowy. W dzień wolny możesz śmiało założyć go do jeansów i swetra.

Płaszcz oversize może podkreślić dopasowany garnitur, golf i obcisłe spodnie. Dzięki temu jest wygodny i wygląda kreatywnie i świeżo. Wybieraj miękko układające się tkaniny płaszczowe z wełny, kaszmiru lub w kratkę. Ten płaszcz nadaje się do stylu biznesowego lub eleganckiego, swobodnego, weekendowego zestawu.

Trencz to świetna opcja poza sezonem. Pierwotnie zaprojektowany jako strój wojskowy. Jego nowoczesny wygląd stanowi idealną równowagę funkcji i formy. Zapewnia dobrą ochronę przed wiatrem i deszczem i ma niezwykły urok, który sprawia, że jest ponadczasowym elementem garderoby każdego dobrze ubranego mężczyzny.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz